رویایی نو

مشاوره ازدواج

مشاوره آنلاین در زمینه های انتخاب همسر مناسب، مشاوره قبل از ازدواج، اطلاعات و آگاهی های لازم قبل از ازدواج

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

 

مشاوره ازدواج که اختصار شده مشاوره پیش از ازدواج است، نوعی از مشاوره است که به افراد کمک می کند تا درباره بزرگترین تصمیم زندگی شان بالغانه تصمیم بگیرند. بعد از گذراندن جلسات مشاوره ازدواج، به دو سوال زیر با اطمینان و وضوح بیشتری پاسخ دهید:

 • آیا ارتباط بین شما و نامزدتان ارتباط سالم، قوی و قابل اعتمادی است؟
 • آیا این ارتباط، می تواند ارتباطی رضایت بخش باشد تا بتوانید ادامه زندگی ازدواج خود را ازدواجی موفق تلقی کنید؟

کمک بسیار مهم دیگر مشاوره ازدواج، شناساندن نقاط ضعف تان به خودتان است.اهمیت آگاهی به نقاط ضعف از این جهت است، که همین نقاط ضعف در میانه زندگی مشترک چالش های نفس گیری خواهد شد.

مشاوره ازدواج توسط فرد که متخصص ازدواج و درمانگر خانواده است، انجام می پذیرد. متخصصان ازدواج و خانواده، باید صلاحیت و مدارک لازم که مدرک کارشناسی ارشد به بالاست را دارا باشند و دوره های تخصصی در این زمینه گذرانده باشند.

مشاوره ازدواج و مشاوره قبل ازازدواج

بیشتر افراد اینطور فکر می کنند که مشاوره فقط برای کسانی است که هم اکنون در میان بحران ها و چالش ها ایستاده اند. همیشه اینطور نیست، چرا باید صبر کرد تا به بحرانی بر خورد؟ مگر همیشه به هم نگفته ایم؛ پیشگیری به از درمان؟ گذراندن جلسات مشاوره ازدواج به شما و نامزدتان کمک می کند که مسائل و تعارضاتی که در زندگی اجتناب ناپذیرند را بشناسید.

توصیه اکید مشاوران کلینیک رویایی نو این است که در مرحله نامزدی از جلسات مشاوره ازدواج بهره ببرید. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا ارتباط شان را پیش از ورود به زندگی مشترک مستحکم تر کنند. در ادامه، دیگر کمک های مشاوره ازدواج را بخوانید:

 • مهارت های ارتباطی با یکدیگر را یاد می گیرید
 • اهداف معقولانه ای برای زندگی مشترک تان برنامه ریزی می کنید
 • مهارت های حل مسئله و عبور بالغانه از چالش های زندگی را می آموزید
 • استراتژی های مدیریت تعارضات را خواهید آموخت

 

مشاوره ازدواج، به افراد کمک می کند، نگرش های مثبتی را برای پیمودن مسیر زندگی بیابند. یادتان باشد، شما باورها، ارزشها، ایده ها و تاریخچه خود را دارید و به مشاوره می آورید. هیچ الزام و اطمینانی وجود ندارد که باورهای شما مطابق باورهای نامزد یا شریک عاطفی تان باشد. به عنوان مثال، نظام های خانواده و باورهای مذهبی ممکن است در هر خانواده منحصر به فرد آن خانواده باشد و خانواده مقابل پذیرای این باورها نباشد.

آنچه حائز اهمیت است، گفتگو پیرامون این تفاوت ها قبل از ازدواج است. در مشاوره ازدواج باید درباره این تفاوت ها مفصل حرف بزنید. رسیدن به نقطه مشترک توافق آن چیزی است که باید به آن برسید. هدف غایی مشاوره ازدواج، جلوگیری از درگیر شدن افراد در رفتارهای نادرست است. این رفتارها می تواند به ازدواج آسیب جدی وارد کند، شناختن این رفتارها به کنترل آن کمک به سزایی می کند.

 

چطور برای مشاوره ازدواج آماده شویم؟

 

مشاوره ازدواج زوجین

یافتن مشاور ازدواج

اولین و مهمترین قدمی که باید برای مشاوره ازدواج بردارید، یافتن مشاور ازدواج متخصص است. توجه داشته باشید، نوع این مشاوره با مشاوره های مذهبی تفاوت بنیادی دارد. فردی که شما نیاز دارید، شخصی است که درک مناسبی از تیپ های شخصیتی، مهارتهای رفتاری و نظام خانواده داشته باشد.

چطور مشاور ازدواج قابل اعتماد را تشخیص دهیم؟

قبل از آنکه جلسات مشاوره ازدواج خود را آغاز کنید، باید اطلاعاتی درباره ایشان کسب کنید تا مطمئن شوید، کشتی زندگی تان را دست ناخدای خوبی می سپارید. سوالاتی که باید دنبال پاسخش بگردید، شامل موارد زیر است:

سوالات مربوط تحصیلات

 • تحصیلات آکادمیک و دوره های آموزشی که گذراندید چه بوده است؟
 • آیا پروانه سازمان نظام روانشناسی را دارید؟

 

سوالات مربوط به میزان تجربه

 • تجربه شما در زمینه تخصص مشاوره ازدواج چقدر است؟
 • آیا در تخصص مشاوره ازدواج، مدرک مهارت آموزی ای دارید؟

 

سوالات مربوط به برنامه مشاوره 

 • هر جلسه چقدر طول می کشد؟
 • باید خودمان را برای چند جلسه مشاوره آماده کنیم؟

 

سوالات مربوط به هزینه و بیمه 

 • هزینه دریافتی شما برای هر جلسه مشاوره چقدر است؟
 • آیا برای بهره مندی از خدمات مشاوره، می توانم از بیمه استفاده کنم؟
 • آیا امکان داشتن گواهی برای ارائه به بیمه تکمیلی وجود دارد؟

 

در جلسات مشاوره ازدواج چه می گذرد؟

با دانستن روند جلسات مشاوره، می توانید انتظارات واقع بینانه تری داشته باشید. آنچه در ادامه می آید، نمونه معمول و رایج تری است و ممکن است در هر جلسات درمانی روش به خصوصی اجرا شود. پیشنهاد ما این است که در سوالات جلسه اول درباره برنامه درمانی مختص به خودتان سوالاتی بپرسید.

معمولا، به هر یک از شما، پرسشنامه ای داده  می شود تا احساس به یکدیگر را مشخص کنید. این پرسشنامه ها نقاط قوت، ضعف و بخش هایی که پتانسیل بروز مشکل را دارند شناسایی می کند. شما و نامزدتان در ادامه، به همراه مشاور ازدواج نتایج را بررسی می کنید تا بخش های عدم توافق را بیابید. با همراهی مشاور ازدواج تان اهدافی را تنظیم می کنید تا در صورت بروز چالش ها در آن راستا حرکت کنید.

علاوه بر این، مشاور ازدواج تان از شما و نامزدتان سوالاتی خواهد پرسید تا دیدگاه شما درباره ازدواج را شفاف سازی کند. این شفاف سازی هم چنین سبب می شود که انتظارات و توقعات شما از این ازدواج هم مشخص شود.

 

در جلسات مشاوره درباره چه موضوعاتی صحبت کنیم؟

همان طور که بالاتر اشاره شد، به جلسات مشاوره می روید تا به شناخت برسید. شناخت از خود و نقاط قوت و ضعف، شناخت فردی که می خواهید ادامه زندگی را در کنارش بگذرانید، شناخت فلسفه شخصی تان از ازدواج. برای نیل به این هدف نیاز است، سوالاتی روشن کننده بپرسید.

تعداد این مباحث زیاد است، پس بهتر است کاغذ و قلمی بردارید و موارد زیر را یادداشت کنید. سوال شخصی خودتان را با توجه به این موضوع آماده کنید.

 • مسائل مالی شخصی، مشترک
 • سبک های فرزندپروری
 • سبک های ارتباطی
 • استراتژی های حل تعارض و دعواها
 • سبک ها تصمیم گیری مشترک
 • نقش تان در زندگی
 • مسائل مربوط به شغل و تحصیل
 • مسائل مربوط به مسکن مشترک تان
 • باورهای مذهبی
 • نوع حجاب برای خانم ها

 

مشاوره ازدواج چه فوایدی دارد؟

زمانی که تصمیم قطعی خود برای بهره مندی از جلسات مشاوره ازدواج را می گیرید، ممکن است دو دلی های مختلفی در ذهنتان بیاید. ممکن است مدام در ذهنتان این سوال بیاید که: این جلسات مشاوره ازدواج چه فایده ای دارد؟ ممکن است اطرافیان با سوالهای در این زمینه شما را به شک بیندازند و فکر کنید کار بیهوده ای انجام می دهید.

سوالات مشاوره ازدواج

در ادامه فواید مشاوره ازدواج ارائه شده است، با خواندن و یادداشت کردن این فواید و محاسن، می توانید به جنگ دو دلی ها بروید. کافی است هر بار این موارد را با خود مرور کنید. اگر نامزد شما هم در برابر گذراندن این جلسات از خود مقاومتی نشان می دهد، کافیست به او بگویید به مشاوره ازدواج می رویم این 4 فایده را دارد:

 

خلق اهداف و تصمیم های مشترک برای ازدواج

ممکن است شما و نامزدتان ایده های متفاوتی از مفهومی به نام ازدواج موفق و شاد داشته باشید. با گفتگو در این باره قبل از رسمی شدن ازدواج تان، می توانید تصمیم و اهداف مشترکی را برنامه ریزی کنید. این تصمیم  مجموعه ای است از آنچه هر دو واقعا می خواهید. با رسیدن به این توافق نظر، راه را برای خودتان آسان تر می کنید و می دانید که در کدام مسیر قدم بزنید که تضمین گر ازدواج موفق تان باشد.

 

سبک های ارتباطی تان را می شناسید، توافق می کنید و ارتقا می دهید

ممکن است فکر کنید اغراقی وجود دارد و نمی توان پس از گذراندن این جلسات به این آگاهی دست یافت. ولی زمانی که با همراهی متخصص و مشاور ازدواج درباره نقاط ضعف و قوت خود حرف بزنید، می توانید به سبک ارتباطی بالغانه برسید. این شناخت از خود و نامزدتان توانمندتان می کند که،به جای نادیده گرفتن مشکلات یا بحث و جدل درباره شان،با هم گفتگوی سالم داشته باشید.

 

مچ تعارضات را قبل از آنکه مشکل شوند بگیرید

می دانید که نمی توانید پول های خود را پس انداز کنید و با این کار اعصاب نامزدتان را خرد می کنید؟ مشاوره ازدواج به شما این کمک را می کند که مسائلی از این دست را حل کنید و مدیریت اش را یاد بگیرید. شاید هم اکنون که مجرد هستید، این مسئله برایتان مهم نباشد، اما در ادامه و مسئولیت های زندگی زناشویی این مسئله را به بحران تبدیل می کند.

زوجین غالبا دوست ندارند درباره این مسائل و تعارضات حرف بزنند. آنها ترجیحا سعی دارند فکر کنند که این مسائل خود به خود حل می شوند. ما ایجا هستیم تا به شما بگوییم، این نوع باور تنها گول زدن مغز و ذهن است. این باورها دشمن ازدواج موفق شما هستند.

مشاوره ازدواج به شما کمک می کند روی این باورها کار کنید و تفاوت هایتان را قبل از آنکه تبدیل به مشکلات شوند بشناسید.

 

به جنگ استرس ازدواج بروید

در بعضی موارد افراد ممکن است در مواجهه با تصمیم بزرگی به نام ازدواج دچار استرس و دلهره شوند. تعهد و رسمی شدن ازدواج هم می تواند این استرس را دو چندان کند. اگر شما  یا نامزدتان از این جنس استرس را تجربه می کنید، مشاوره ازدواج بر طرف کننده این استرس خواهد بود.

در حین جلسات مشاوره می توانید با ریشه های این استرس آشنا شوید و روی آن کار کنید. کنار آمدن با این استرس به شما و نامزدتان کمک روانی می کند و دیدگاه مثبتی به این ازدواج را در شما شکل می دهد.

 

چطور مشاوره ازدواج موفقی داشته باشیم؟

اگر تصمیم قطعی تان مشاوره ازدواج گرفتن است، می توانید با پیش گرفتن این راهبردها موفقیت جلسات تان را تضمین کنید:

مشاوره ازدواج تهران

 

 • خودتان را برای چالش ها آماده کنید

در این جلسات با مسائلی دست و پنجه نرم خواهید کرد، که نادیده گرفتنش آسان تر است. این سختی را به جان خریدن، به شما و نامزدتان می آموزد که چطور رابطه تان را پرورش دهید.

 

 • باورهای خود را سانسور نکنید

نهایت صداقت را در جلسات داشته باشید، افکار و باورهای خود را برای جلب نظر نامزدتان پنهان نکنید. ممکن است برای اینکه تصویر سازگار و مناسبی از خود نمایان سازید، تلاش کنید مواردی را نگویید، حواستان باشد که باعث از بین رفتن اعتبار جلسات مشاوره تان خواهد بود.

 

 • هیچ برنده و بازنده ای وجود ندارد

تفکر اینکه بازنده جلسات یا برنده باشید را کنار بگذارید. شما برای خوشبخت بودن تلاش می کنید. از جلسه اول تلاش کنید باور برابر بودن خود و نامزدتان را در ذهنتان بپرورانید.

 

 • جلسه مشاوره شما نقطه امن شماست

توجه داشته باشید، در جلسات مشاوره باید مسائل را با این نیت مطرح کنید تا حل شوند. هدف از این جلسات پیدا کردن مواردی برای استفاده در دعواهای بعدی نیست. پس هرگز تلاش نکنید از این نقطه امن به ضرر ازدواجتان استفاده کنید.

 

چطور مطمئن شویم مشاور ازدواج رفتار برابری با هریک از زوجین دارد؟

یکی از مسائلی که در حین جلسات مشاوره در ذهن افراد می آید این است که مشاور ازدواج سوگیری ای داشته باشد. به زبان ساده تر، ممکن است فرد احساس کند مشاور ازدواج حمایت یکسانی برای هر کدام فراهم نکند و به یکی از زوجین اعتبار بیشتری بدهد.

خیالتان راحت! جایی برای نگرانی نیست. مشاوران حرفه ای ازدواج آموزش های ویژه ای گذرانده اند و به هر دو طرف به یک میزان فرصت اظهار وجود خواهند داد. هر کدام از زوجین فرصت برابر خواهند داشت تا درباره مسائل شان آزادانه صحبت کنند.

 

موارد تکمیلی که باید درباره مشاوره ازدواج بدانید

 

شما و نامزدتان هر دو باید علاقمند به رفتن به مشاوره ازدواج باشید

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود مشاوره ازدواج موثر نشود، این است که یکی از زوجین فکر کند که به زور به جلسات مشاوره آمده است. یک مثال معروفی وجود دارد که شبیه این موقعیت را به تصویر می کشد؛ تنها زمانی وزن کم خواهید کرد که آماده باشید. در مشاوره ازدواج هم داستان از همین قرار است، تنها زمانی نتیجه میگیرید که طالب و آماده نتیجه باشید.

 

جلسات را مداوم و پشت سر هم بروید

ازدواج تصمیمی نیست که یک روزه بگیرید. تنها با یک جلسه نمی توانید دنبال نتیجه خوبی از مشاوره ازدواج بگردید. چند جلسه نیاز است؟ صادقانه پاسخی برای این سوال وجود ندارد. تعداد جلسات بستگی به موقعیت شما و اهداف شما از ازدواج دارد.

به جای تمرکز روی نتیجه روی فرآیند تمرکز کنید. دنبال خط پایان نباشید، دنبال مفید حرکت کردن باشید. جلسه اول خود را رزرو کنید و وارد مشاوره شوید. مهم نیست چقدر طول بکشد، این تصمیم مهم ترین است.

 

ممکن است اوضاع بدتر شود

اگر روابط شما برای ازدواج محدود است یعنی ارتباط کمی دارید یا ندارید و حس می کنید رابطه خوب جلو نمی رود، ممکن است بعد از جلسات مشاوره به این نتیجه برسید که این رابطه به درد شما نمیخورد. وظیفه مشاور ازدواج این است که از سطح مسائل به عمق آن رود.

در عمق مسائل را بدون اجباری برای ازدواج واکاوی کند. خود را برای رو به رو شدن با واقعیت آماده کنید. پذیرفتن این واقعیت بهتر از زندگی کردن با این واقعیت است برای نظر دادن درباره این جلسات عجله نکنید.

مورد دیگری که باید همیشه در خاطر داشته باشید، همانطور که ازدواج پر از پستی بلندی است، در جلسات مشاوره هم چنین تجربه ای خواهید داشت. برخی از جلسات شما عالی جلو می روند  و بعد از پایان برخی دیگر ممکن است فکر کنید زمان را هدر کرده اید. صبور باشید و خود سرزنشگری را کنار بگذارید. برای نتیجه گرفتن تا پایان دوره مشاوره تان صبر کنید.

 

صحبت درباره جزئیات جلسه مشاوره با دیگران ممنوع!

مهم نیست با چه کسی، دوست صمیمی، مادر، خواهر. مهم این است هیچکس. هیچکس نباید از جزئیات جلسات مشاوره شما باخبر شود. شما در آستانه مهم ترین تغییر بزرگسالی خود هستید و از امروز تلاش کنید حریم اطلاعات خصوصی را بسازید. آنچه در جلسات می گذرد، تنها برای دو شنونده دیگر است، مشاور و نامزدتان. اگر چیزی از زبان کس دیگری شنیده شود، سرمایه ای به نام اعتماد را بر باد داده اید.

 

آمادگی برای ازدواج چیزی فراتر از برنامه ریزی یک جشن است

ممکن است آنچنان غرق در فانتزی های مربوط به ازدواج شده باشید، که اهمیت این مرحله را در اولویت های آخر گذاشته باشید. قبل از بستن چشم هایتان برای به تصویر کشیدن مراسم رویایی عروسی تان، به ازدواج سالم بیندیشید.

همه تشریفات و مراسم های مربوط به روز عروسی تمام خواهد شد، آنچه باقی خواهد ماند تنها یک چیز است: زندگی مشترک. برای ورود به این مرحله، هیچ چیز مهم تر از باز نگه داشتن چشمان و چراغ ذهنتان نیست.

مشاوره پیش از ازدواج