رویایی نو

مشاوره فردی

مشاوره فردی در زمینه های افسردگی، اختلال های روانی، اعتماد به نفس، عزت نفس و سایر مسائل فردی

همه آنچه قبل از رزرو اولین جلسه مشاوره فردی باید بدانید؟

زمانی که صحبت از مشاوره فردی می شود، افراد در ذهنشان، دراز کشیدن رو مبل می آید. بالا سر خود روانشناسی را تصور می کنند که در حال یادداشت برداری از گفته های آنهاست. افراد تصور می کنند، باید گذشته، یعنی از کودکی خود را بازگو کنند، تا بتوانند به ریشه مشکلاتشان دست پیدا کنند.

البته این خیلی دور از واقعیت مشاوره فردی نیست، مشکل از این است که تمام مشاوره فردی همین تلقی شود. توصیفی که در بالا خواندید، نوعی از مشاوره فردی است که به روانکاوری مشهور است.

در این مقاله، تصمیم داریم که همه چیز درباره مشاوره فردی را شرح دهیم، در این مقاله با انواع رویکردهای مشاوره فردی آشنا خواهید شد. پس از کسب این اطلاعات، خواهید توانست، متناسب با نوع موضوع و شخصیت تان، متخصص در آن زمینه را بیابید.

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی، توسط یک فرد متخصص در علم روانشناسی انجام می شود. این فرد غالبا درمانگر یا روانشناس خوانده می شود. درمانگر به مراجع (فردی که به او مراجعه می کند)، در روند مسائل زندگی کمک می کند. رویکردی که هر درمانگر یا مشاور فردی دارد، با توجه به نوع مهارت آموزی هایی که گذرانده، متفاوت است.

در جلسات مشاوره فردی، فرد و درمانگر با هم تنها هستند. با هم به صحبت می پردازند و مشاور فردی، با توجه به تشخیصی که می دهد، وارد مداخله و صحبت می شود. جلسات مشاوره فردی، به مراجع و درمانگر، این توانایی را می دهد که به یکدیگر توجه کنند و با هم ارتباط داشته باشند. از بستر این ارتباط مسائل مراجع مورد بررسی قرار میگیرد و با تمرکز بر هر کدام، درباره نحوه مدیریت آن مفصلا صحبت می شود.

در حین جلسات درمانی، شما از شرایط، حالات روحی، احساسات، افکار و رفتارهایتان آگاه می شوید و درباره آنها یادگیری پیدا خواهید کرد. روان درمانی به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که کنترل رفتار خود را در دست بگیرید. در موقعیت های چالش برانگیز مهارت های سازگاری ای داشته باشید و رفتار مناسب با موقعیت از خودتان بروز دهید در خاطر داشته باشید، هر چه به روند تغییر در جلسات درمانی بیشتر باور داشته باشید، درمان شما مثبت تر خواهد بود و روند موفقیت آمیزی را طی خواهد کرد.

چرا باید مشاوره فردی بگیریم؟

مشاوره فردی یعنی در محیطی امن، مراقب و محرمانه قرار گرفتن. با بودن در این محیط، شما قادر خواهید بود که از هر دری با فردی متخصص که شما را قضاوت نمی کند وقت بگذرانید.

شاید با خواندن این جمله، در ذهنتان بیاید که مادر، خواهر یا دوستان امنی دارید که می توانید همین رابطه را با او داشته باشید. آیا نزدیکان شما، سالیان سال، در موضوعات رفتار و احساس مطالعه داشته اند و میتوانند سرنخ هایی به سمت موفقیت به شما ارائه کنند؟ آنچه شما با عزیزانتان می گویید، درد و دل است که در روانشناسی به آن تخلیه هیجانی گفته می شود.

آنچه در جلسات مشاوره می گذرد، یک گفتگوی هدایت شده توسط ناخدا کاربلد است، این مسیر شما را به دل چالش های درونی تان می برد. شما با داشتن جلسات مشاوره، به تاریک ترین نقاط درون تان سفر خواهید کرد و به کمک روانشناس فردی خوب این سرزمین را کشف می کنید.

پس از این کشف، این بخش را به عنوان بخشی از خودتان می پذیرید و رنگش را با آگاهی تغییر می دهید. درمانگران فردی، آموزش دیده اند تا افکار، احساسات، عادات و تجارب شما را بازیابی و بیدار کنند و به شما درک بهتری از آنها دهند.

چه کسانی به مشاوره فردی نیاز دارند؟

یکی از رایج ترین دلایلی که افراد به دنبال آغاز جلسات مشاوره فردی می گردند، این است که از دیگران شنیده اند. زمانی که با دوست خود از غصه هایشان صحبت کرده اند، دوستشان گفته، چرا نمیری مشاور.

افراد غالبا زمانی به مشاور یا درمانگر مراجعه می کنند که در زندگی شخصی شان مشکلی پیش آمده باشد. افراد زمانی که به استیصال می رسند و نمی دانند چطور مسائل را حل کنند به مشاور یا درمانگر مراجعه می کنند. مهم نیست که این مسئله در چه حیطه ای باشد، مشکلات عادتی-شخصیتی، ارتباط با دیگران،خانواده، شریک عاطفی یا همسر.

پیشنهاد مشاوران کلینیک رویایی نو به شما این است. منتظر نمانید تا مشکل خاصی پیش بیاید تا دنبال درمان روید. همانطور که باید سالیانه دو بار برای چک آپ سلامت جسمی تان به پزشک مراجعه کنید، برای روحتان هم وقت بگذارید. شاید خواندن آزمایش خون برایتان ساده باشد و با اندکی جستجو در اینترنت بتوانید بفهمید چه مشکلی در بدنتان وجود دارد.

ولی آیا خودتان می توانید حال خودتان را خوب کنید؟ به مشاوره فردی هم با همین دیدگاه بنگرید. روان شما هم با پیشگیری سالم تر می ماند تا درمان.

بهترین زمان برای مشاوره فردی چه زمانی است؟

زمانی که موضوعی استرس و اضطراب را به زندگی تان آورده، وقت آن است که به دنبال حل و مدیریت آن بگردید. ممکن است سوال کنید، این اضطراب و استرس چیست؟

اضطراب می تواند ناشی از افکار منفی، احساسات، رفتارها یا دردهای بدنی نظیر حساسیت و گرفتگی باشد. برای رفتن به درمان، منتظر نمانید تا نشانگان شما شدیدتر شود.

هر زمان که احساس کردید، مدت زمانی که غمگین هستید، زیاد است و با احساساتی شبیه نا امیدی و شرم محاصره شده اید، دودل نباشید. همین زمان بهترین زمان برای آغاز جلسات مشاوره فردی شماست. جلسات مشاوره فردی همچنین می تواند در موارد عدم تمرکز در تحصیل، تجربه سوءمصرف مواد و یا افکار خودآزاری و دیگر آزاری مفید واقع شود.

چرا مشاوره فردی برای یعضی افراد سخت است؟

هر آنچه درباره اهمیت و ضرورت مراجعه به روانشناس خوب بگوییم، باز افرادی هستند که در برابر مراجعه گارد دارند. در روانشناسی به این حالت مقاومت گفته می شود.

تعدادی از علل مقاومت در برابر درمان در زیر آمده است:

 • نگرانی درباره علایمی که در روند درمان ظهور پیدا می کند
 • احساس شرم و خجالت هنگام صحبت درباره آسیبهای گذشته
 • عدم تمایل به قبول این واقعیت که مشکلی وجود دارد
 • نگرانی از افشای اطلاعات خصوصی
 • مسائل مالی و بالا بودن هزینه مشاوره

هیچکس نمی تواند منکر این نگرانی ها باشد و ادعا کند که این افکار به سراغش نیامده است. ولی مشاوران کلینیک رویایی نو خاطر نشان می کنند که هر مشاور و روانشناس خوب  تعهدهایی دارد.

یکی از مهترین تعهدها، عدم افشای خصوصی اطلاعات مراجعان است البته به جز موارد خیلی خاص. پس اطمینان داشته باشید که اگر مشاور و روانشناس حرفه ای انتخاب کرده اید، ایشان ملزم به رعایت قوانین هستند. درباره احساسات نگرانی از مورد قضاوت قرار گرفتن یا ترس از صحبت درباره موارد خصوصی، زمانی که در رابطه درمانگر و مراجع قرار میگیرید، بسیاری از نگرانی های شما رفع خواهد شد.

درباره مسائل مالی، جای نگرانی نیست، درباره آن با مشاورتان صحبت کنید، در بسیاری از موارد، ایشان می تواند گزینه هایی را به شما ارائه می کند. مواردی نظیر پرداخت حداقل ممکن و رضایت به ضبط جلسات بصورت ناشناس برای استفاده در دوره های آموزشی یا نظارتی مشاور. مشاوره آنلاین، دیگر گزینه با هزینه معقول است.

رابطه مراجع درمانگر چه نوع رابطه ای است؟

یکی از عوامل مهم در موفقیت درمان، قدرت ارتباط بین مراجع و درمانگر است. بسیار مهم است که با درمانگر و روانشناس خود رابطه شاد و راحتی داشته باشید. روانشناسانی که خشک، انتقادگر و سرد هستند، جلسات مشاوره فردی با بهره وری کمتری خواهند داشت.

تصور کنید، در حال صحبت با کسی هستید که نگاهی بالا به پایین یا قضاوتی به شما دارد، مسلما حس منفی ای به شما منتقل می شود. این حس منفی برای قطع شدن ارتباط بین مراجع و مشاور کافی است.

چطور مشاور فردی خوب را پیدا کنیم؟ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی هایی که در درمانگر خوب باید جستجو کنید، گرمی، همدلی، صبر، سخاوتمندی، صداقت و مراقب بودن است. این کیفیت ها به مراجع کمک می کند تا به خودکارآمدی دست پیدا کند.

مراجعانی که به خودکارآمدی دست پیدا می کنند، قادر خواهند بود که به خودشان، درمان و روانشناس شان باور داشته باشند. زمانی که به جلسات درمانی باور و اعتماد دارید، با احتمال بیشتری به اهداف درمانی دست پیدا خواهید کرد.

یکی از مهمترین جنبه های روان درمانی و جلسات مشاوره، ارتباط است. روانشناسی را انتخاب کنید که هنگام صحبت کردن با او احساس راحتی و صداقت دارید.

طبیعی است که وقتی شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید، برقراری ارتباط صمیمانه و کارآمد، محال به نظر برسد. تلاش کنید تا بر یافتن ویژگی هایی که بالاتر ذکر شد، تمرکز کنید.

قبل از آنکه اولین جلسه خود را تنظیم کنید، سابقه کاری، مهارتها، مدارک او را چک کنید. روانشناس فراتر از یک شغل یا دوره آکادمیک دانشگاهی است. روانشناس خوب می تواند، نامهای شغلی گوناگونی داشته باشد.

این نام شغل ها بستگی به تحصیلات و نقش او در جامعه انتخاب می شود. برای شروع کار درمانگری حداقل مدرک مجاز در ایران، کارشناسی ارشد در یکی از رشته های زیرشاخه روانشناسی است.

قبل از آنکه روند جلسات مشاوره فردی خود را کلید بزنید، مطمئن شوید که روانشناسی که انتخاب کردید، روانشناس حرفه ای است که ویژگی های شخصیتی و حرفه ای که از یک درمان نیاز دارید، را داراست.

در خاطر داشته باشید که زمانی که به دنبال بهترین روانشناس تهران هستید، کلینیک مشاوره روانشناسی رویایی نو می تواند روانشناسهای زبده ای به شما معرفی کند.

هدفهای جلسات درمانی فردی چیست؟

هر درمانی را که آغاز کنید، روانشناس به همراه خود شما، تعدادی هدف درمانی مشخص و تنظیم می کند. این لیست اهداف هم اهداف کلی از تمام جلسات درمانی را در بر میگیرد هم اهداف جزئی که در هر جلسه مشاوره فردی، آن را دنبال خواهید کرد.

علاوه بر مشخص کردن مسیر درمانی، این لیست مواردی که در آن چالش یا مشکل دارید را برای شما، واضح و روشن خواهد ساخت.

پس از انتخاب اهداف، مشاور به شما کمک می کند به موارد زیر دست پیدا کنید.

 • یافتن راهبردهای سازگارانه:

این راهبردها ممکن است، همان استراتژی های سازگارانه ای باشد که در در گذشته هم به داد شما رسیده است.

 • باز تنظیمی اولویت های زندگی تان:

گاهی اوقات افراد مشکلات روانشناختی دارند چون نمی دانند از خودشان و دیگران دقیقا چه انتظاری دارند. این سردرگمی می تواند منجر به استرس، اضطراب و افسردگی در افراد شود. با بازتنظیمی انتظارات و اولویت هایتان می توانید از بروز اضطراب های غیر ضروری جلوگیری کنید.

 • دنبال معناهای خوب گشتن

گاهی اوقات درمیانه بحران های روانشناختی تمرکز و توجه بیش از حد بر نقاط ضعف و آنچه ندارید، آسان ترین کار ممکن است. دیدن نیمه پر لیوان کار سختی به نظر می رسد.

روانشناس به کمک خود شما، تلاش می کند تا نگاه شما را از تمرکز روی نداشته ها به جنبه های فوق العاده خودتان و زندگیتان ببرد.

از جلسات درمان فردی چه انتظاراتی داشته باشیم؟

 

در اولین جلسه مشاوره فردی، روانشناس معمولا اطلاعاتی درباره شما و نیازهایتان جمع آوری می کند. ممکن است از شما درخواست شود، فرمی از وضعیت سلامت جسمی و روحی خود در گذشته و حال پر کنید.

ممکن است چند جلسه طول بکشد تا روانشناس شما، شما و موقعیت تان را به صورت کامل بفهمد تا بتواند بهترین طرح درمان را ترسیم کند. اولین جلسه برای شما هم خیلی مهم است.

می توانید در اولین جلسه اطلاعات مورد نیاز از رویکرد و روش درمانی مشاورتان درخواست کنید. مطمئن شوید که پاسخ سوالات زیر را پیدا کرده اید:

می توانید این سوالات که کلینیک رویایی نو برایتان فراهم کرده را همراه داشته باشید تا موردی را از قلم نیندازید.

 • چه نوع رویکرد درمانی در جلسات مشاوره فردی استفاده خواهد شد
 • اهداف درمانی جلسات مشاوره فردی شما چیست
 • هر جلسه چقدر طول خواهد کشید
 • چند جلسه درمانی نیاز خواهید داشت

از پرسیدن سوال از درمانگر انتخابی تان خجالت نکشید. اگر با او احساس راحتی نکردید، درمانگری دیگری را امتحان کنید. توانایی برقراری رابطه خوب و با کیفیت برای بهترین نتیجه از درمان را گرفتن، ضروری است.

در جلسات درمان فردی، چه اتفاقاتی می افتد؟

در اکثر رویکردهای درمانی، روانشناس شما را تشویق می کند تا درباره افکار و احساسات و مشکلاتتان حرف بزنید. از اینکه این صحبت کردن برایتان سخت است، ناراحت نشوید. رفته رفته، به کمک روانشناس تان، اطمینان و راحتی بیشتری کسب خواهید کرد.

به دلیل اینکه فرآیندهای روانشناختی با بحث های هیجانی سختی سروکار دارد، ممکن است گریه کنید، نارحت شوید و حتی عصبانیت را در طول جلسات تجربه کنید. برخی افراد حتی پس از اتمام جلسه، احساس خستگی شدیدی می کنند.

روانشناس شما آنجاست تا به شما کمک کند با این احساسات و هیجانات دوست شوید و کنار بیایید. محرمانه بودن جلسات درمانی به جز در موارد بسیار خاص، هر آنچه در جلسه درمانی می گذرد، رازی بین شما و درمانگر شماست.

ممکن است مشاور شما مجبور شود، محرمانه بودن را به دلایل امنیت شما یا شخص دیگری بشکند. مثلا وقتی احتمال آسیب شما را تهدید کند یا درمانگر به این نتیجه برسد که جان و امنیت شخص دیگری در خطر است. در غیر اینصورت، اتاق درمان، همیشه پناهگاه امن شما و زندگی شماست.

انواع روشهای درمان فردی چیست؟

تا اینجا بارها درباره رویکرد و روش هر درمانگری صحبت کرده ایم. رویکرد به معنای تخصص هر روانشناس در نوعی خاص از روان درمانی است. روانشناس پس از آنکه تحصیلات آکادمیک خود را به پایان می رساند، با توجه به ویژگی های شخصیتی و علاقمندی یکی از رویکردها را انتخاب میکند.

پس از انتخاب رویکرد، به آموزش تخصصی و طولانی مدت در آن رویکرد مشغول خواهد شد و در ادامه درمانگر آن حیطه خواهد شد. با وجود اینکه تعداد رویکردهای درمانی زیاد است، ما تلاش کرده ایم، چند رویکرد پرکاربرد در ایران را به شما معرفی کنیم:

 • درمان شناختی رفتاری یا (CBT)

در این رویکرد تلاش می شود، ریشه باورهای ناسالم و منفی شما پیدا شود و با باورهای مثبت و سالم جایگزین شود.

 • درمان رفتاری دیالکتیکی یا (DBT)

این نوع که یکی از شاخه های (CBT) است، به شما مهارتهای رفتاری می آموزد تا بتوانید استرسها، هیجانات خود را مدیریت کنید و ارتباط خود با دیگران را بهبود ببخشید.

 • درمان تحلیلی و روان پویشی

در این درمان تلاش می شود که آگاهی شما از تاثیر ناخودآگاه در زندگیتان بالاتر رود. بر توسعه بینش شما از انگیزه هایتان تمرکز دارد.

 • درمان هیجان مدار

در این درمان به ریشه های هر هیجان خواهید رفت و بررسی علل بروز هیجانات رسالت اصلی این رویکرد درمانی است. هر کدام از این رویکردها و ده ها رویکرد دیگر که اینجا فرصت پرداختن به آن نیست، یک مکتب مفصل است. در صورتی که علاقمند به داشتن اطلاعات بیشتری هستید، کافی است منابع نظریه های مشاوره و روان درمانی را دنبال کنید.

جلسات درمان فردی چقدر طول می کشد؟

تعداد جلسات مشاوره فردی ای که نیاز دارید به عوامل زیر بستگی دارد:

 • وضعیت روحی و روانی شما
 • شدت نشانگان در رفتار شما
 • مدت زمانی که این نشانگان را داشته اید
 • سرعت پیشرفت شما در روند جلسات درمانی
 • میزان استرسی که در جلسات تجربه خواهید کرد
 • میزان تاثیری که این اضطراب بر زندگی شما گذاشته است
 • سیستم حمایتی شما که خانواده و دوستان تان هستند
 • محدودیت های مالی و بیمه ای شما

آنچه پس از خواندن شرایط بالا فهمیدید این است که هیچ تعداد خاصی نمی توان در نظر گرفت. موارد بالا فرد به فرد متغیر است. اگر به روانشناسی مراجعه کردید و در جلسه اول تعداد مشخصی به شما ارائه کرد، وقت آن است که صلاحیت حرفه ای او را مجددا بررسی کنید.

 چطور از جلسات درمانی بهترین نتیجه را بگیریم؟

با رعایت موارد زیر می توانید از جلسات مشاوره فردی خود بهترین نتیجه ممکن را بگیرید:

 • مطمئن شوید که با درمانگر خود احساس راحتی می کنید
 • به درمان به عنوان یک همکاری دو جانبه نگاه کنید
 • صادق و رو راست باشید
 • به برنامه درمانی توجه داشته باشید
 • اگر تکالیف درمانی ای برایتان مشخص می شود، انجامشان دهید
 • اگر احساس می کنید جلسات مفیدی ندارید، صادقانه و بی خجالت موضوع را با درمانگرتان در میان بگذارید